DIAFRAGMĀLĀ  JEB  DZIĻĀ  ELPOŠANA –

ĶERMEŅA  UN  PRĀTA  RELAKSĀCIJAS  TEHNIKA          Vienu plaukstu novietojiet uz krūtīm, otra - uz vēdera.  Dziļi ieelpojiet caur degunu – vēdera dobums izplešas, izelpojiet caur muti – saplok. Ieelpas un izelpas laikā plauksta uz krūtīm nedrīkst cilāties. Vēlams, lai izelpa ir 2 reizes garāka par ieelpu. Ieelpas  ilgums – 4 sekundes, izelpas – 8. Izelpas noslēgumā jāsajūt, ka vēdera muskulatūra it kā piekļaujas mugurkaulam. Vingrinājumu vislabāk veikt guļus stāvoklī.

          Pirmās reizes veicot vingrinājumu dažkārt jūtams galvas reibonis. Tas nozīmē, ka organisms saņem neierasti lielu skābekļa daudzumu un signalizē par izmaiņām. Tādā gadījumā vingrinājumu skaitu var samazināt.


  • Diafragmālā elpošana nomierinoši iedarbojas uz veģetatīvo nervu sistēmu, mazina trauksmi un neļauj tai palielināties.
  • Ieelpa stimulē simpātisko nervu sistēmu, kuras funkcija ir aktivizēt, izelpa - parasimpātisko nervu sistēmu, kuras funkcija ir nomierināt, tāpēc izelpai jābūt garākai.
  • Labvēlīgi ietekmē elpošanas, sirds - asinsvadu, gremošanas orgānu sistēmu, imūnsistēmu un stāju.
  • No rīta veicina  enerģijas rašanos, bet vakarā  - mieru un veselīgu miegu, jo CO2 koncentrācijas palielināšanās dēļ samazinās kortizola līmenis asinīs.
  • Vingrinājumu vēlams veikt katru dienu 2 reizes, lai organisms elpošanu atcerētos un izveidotos pieradums.