KĀ  ATBRĪVOTIES  NO  KĀJU  KRAMPJIEM ?


Attēlu rezultāti vaicājumam “kāju krampji”


          Daudzi cilvēki ir izjutuši asas, nekontrolējamas, visbiežāk kāju ikros novērojamas sāpes, kuras mēdz dēvēt par krampjiem, taču neprot izskaidrot to cēloni un nezin, kā no tām atbrīvoties. Krampjus var izraisīt paplašinātas vēnas, plakanā pēda, garīgs un fizisks sasprindzinājums, uzturēšanās lielā aukstumā. Daudz nopietnāki krampju iemesli ir iekaisuma procesi, slēptas traumas, vairogdziedzera bojājums, diabēts, neiroloģiskas saslimšanas. Biežākais iemesls, kādēļ rodas krampji kājās, ir magnija, kalcija, kālija un B6 un D vitamīnu trūkums. Diemžēl mūsdienās tas ir cieši saistīts ar  ēšanas paradumiem, jo cilvēki  ikdienā ar uzturu uzņem tikai aptuveni 50% minerālvielu un vitamīnu.

 Kā rīkoties, ja naktī kāju pēkšņi sarauj krampji?

  •  Apsēdieties gultā un lēnām mēģiniet piecelties uz vēsas grīdas nevis paklājiņa. Ķermenim jābūt maksimāli taisnam, kājām - kopā. Pēc dažām minūtēm kājās atjaunosies gan asins cirkulācija, gan normāls muskuļu sasprindzinājums.
  • Dziļi ieelpojiet, apķeriet ar rokām krampī sarautos kājas pirkstus, un, pārvarot sāpes, pavelciet tos uz savu pusi, pastiepjot savilkto muskuli. Vienlaikus veiciet apļveida kustības ar kāju. Kad atslābst muskuļu spazmas, pamasējiet savilktos muskuļus.
  • Ja krampji ir spēcīgi, vairākas reizes iekniebiet sāpīgajā vietā. Pēc tam uzmanīgi pamasējiet pēdu un kājas ikrus ar pliķējošām un berzējošām kustībām virzienā no pirkstu galiņiem uz papēdi un no ceļa līdz papēdim. Pēc tam atlaidieties guļus un uzlieciet kājas uz paaugstinājuma. Šī poza nodrošina asins pieplūdumu un novērš atkārtotu krampju rašanos. Ja krampji atkārtojas, var likt mitras, siltas kompreses, lai atslābinātu muskuļus.

 Profilaksei

  • Vannojiet kājas, pārmaiņus tās liekot aukstā un karstā ūdenī. Ja vēnas ir paplašinātas, temperatūras nedrīkst tik krasi atšķirties. Ūdenim var pievienot nomierinošus zāļu tēju uzlējumus.
  • Regulāri masējiet kājas! Pieredze liecina, ka dažkārt pēc kāju masāžas krampji pazūd.
  • Kofeīnu saturošus dzērienus nav ieteicams lietot ēdienreizes laikā, jo tie pastiprināti izvada no organisma minerālvielas un vitamīnus. Šos dzērienus vēlams lietot 1 stundu pirms vai pēc ēdienreizes.